Governors

Motto:
Don’t ask what your community can do for you; ask what you can do for your community.

Current governors:

     
NAMETYPE OF GOVERNORROLETERM OF OFFICE toBUSINESS INTERESTS
Miss Joanna HenekerCo-opted
Appointed by the GB
Chair of Governors31st August 2024Yes – Some sustainability consulting provision including training activities for staff to governors across Herts and beyond.
Mrs Remi WilliamsCo-opted
Appointed by the GB
Co-Vice Chair of Governors – Staff Wellbeing31st August 2024None
Mr Rob Dell HeadteacherHeadteacher GovernorNone
Miss Sophie BatcockStaff Elected by staff MembersTeacher31st August 2026None
Mrs Sue Boughton Co-opted
Appointed by the GB
Associate Governor – SEND31st July 2024None.
Mrs Marie Searle Co-opted
Appointed by the GB
Associate Governor Health & Safety31st July 2025None
Mrs Sarah Robertson Co-opted
Appointed by the GB
Safeguarding Governor 12th September 2025None
Mr Bryan HebblethwaiteLA GovernorCo-Vice Chair of Governors12th September 2025None
Mr Abubakr ShahdadAppointed by the GBAssociate Governor30th January 2027None
Mr Paul McFarlaneAppointed by the GBAssociate Governor – Finance28th February 2027None
Mr Marc DouchAppointed by the GBParent Governor29th January 2027None
Mrs Louise FullardAppointed by the GBParent Governor29th January 2027 – RESIGNED MARCH 2024None